top of page
  • Zdjęcie autoraMarta Rezler

Szczepienia ochronne w ciąży

Co każda mama powinna o nich wiedzieć?


W ciąży można podawać szczepionki inaktywowane. Zaleca się szczepienie przeciw grypie oraz przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi. W czasie pandemii COVID-19 zalecane jest również szczepienie przeciw COVID-19.


Grypa u kobiet w ciąży występuje częściej niż u innych osób i może przebiegać z zaostrzeniem objawów oraz możliwymi kom­pli­ka­cja­mi u cię­żar­nej (zwięk­sza ry­zy­ko hospi­ta­li­za­cji, a na­wet śmier­ci mamy) i u­ dziecka (wyż­sze ry­zy­ko po­ro­nień, po­ro­dów mar­twych i przed­wcze­snych). Szczepienie można wykonać niezależnie od wieku ciąży, ale zaleca się je szczególnie w 2 i 3 trymestrze.


Krztusiec jest bardzo niebezpieczny szczególnie dla noworodków i niemowląt, które ze względu na wiek lub przeciwwskazania nie mogą zostać zaszczepione. Szczepienie to można wykonać między 27 a 36 tyg. ciąży.


Inne szczepionki zabite mogą by podawane w szczególnie uzasadnionych sytuacjach narażenia na zakażenie, np. związanych z planowanymi podróżami.


Kobietom w ciąży nie podaje się szczepionek żywych (przeciw odrze, śwince, różyczce oraz przeciw ospie wietrznej).


Po ekspozycji na zakażenie, np. w sytuacji pogryzienia przez zwierzę podejrzane o wściekliznę zalecane są szczepienia przeciw wściekliźnie niezależnie od okresu ciąży.


Ginekolog prowadzący ciążę zaleca szczepienie kobiecie w ciąży. Lekarz rodzinny kwalifikuje do szczepienia i zleca bądź wykonuje szczepienie.


Szczepienie w okresie ciąży chroni matkę, a dzięki transferowi swoistych przeciwciał przez łożysko również dziecko w okresie pierwszych miesięcy jego życia, kiedy ze względu na niedojrzały układ odpornościowy jest najbardziej wrażliwe na zachorowanie, a ze względu na wiek nie może być jeszcze szczepione. Szczepienie kobiety w ciąży dodatkowo ogranicza transmisję zakażenia z matki na noworodka, w okresie pierwszych miesięcy jego życia.

50 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2 Post
bottom of page