Co każda mama powinna o nich wiedzieć?
W ciąży można podawać szczepionki inaktywowane. Zaleca się szczepienie przeciw grypie oraz przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi. W czasie pandemii COVID-19 zalecane jest również szczepienie przeciw COVID-19.
Grypa u kobiet w ciąży występuje częściej niż u innych osób i może przebiegać z zaostrzeniem objawów oraz możliwymi komplikacjami u ciężarnej (zwiększa ryzyko hospitalizacji, a nawet śmierci mamy) i u dziecka (wyższe ryzyko poronień, porodów martwych i przedwczesnych). Szczepienie można wykonać niezależnie od wieku ciąży, ale zaleca się je szczególnie w 2 i 3 trymestrze.
Krztusiec jest bardzo niebezpieczny szczególnie dla noworodków i niemowląt, które ze względu na wiek lub przeciwwskazania nie mogą zostać zaszczepione. Szczepienie to można wykonać między 27 a 36 tyg. ciąży.
Inne szczepionki zabite mogą by podawane w szczególnie uzasadnionych sytuacjach narażenia na zakażenie, np. związanych z planowanymi podróżami.
Kobietom w ciąży nie podaje się szczepionek żywych (przeciw odrze, śwince, różyczce oraz przeciw ospie wietrznej).
Po ekspozycji na zakażenie, np. w sytuacji pogryzienia przez zwierzę podejrzane o wściekliznę zalecane są szczepienia przeciw wściekliźnie niezależnie od okresu ciąży.
Ginekolog prowadzący ciążę zaleca szczepienie kobiecie w ciąży. Lekarz rodzinny kwalifikuje do szczepienia i zleca bądź wykonuje szczepienie.
Szczepienie w okresie ciąży chroni matkę, a dzięki transferowi swoistych przeciwciał przez łożysko również dziecko w okresie pierwszych miesięcy jego życia, kiedy ze względu na niedojrzały układ odpornościowy jest najbardziej wrażliwe na zachorowanie, a ze względu na wiek nie może być jeszcze szczepione. Szczepienie kobiety w ciąży dodatkowo ogranicza transmisję zakażenia z matki na noworodka, w okresie pierwszych miesięcy jego życia.
Comments