top of page
  • Zdjęcie autoraMarta Rezler

Czy w ciąży można stosować leki?

Kobiety, które przechodzą całą ciążę w idealnym zdrowiu i świetnym samopoczuciu to zdecydowana mniejszość. Większość kobiet w czasie tych 9 miesięcy przynajmniej raz odwiedzi aptekę... O czym warto wtedy pamiętać?


Dekalog bezpiecznego stosowania leków w ciąży:


1. Czytaj ulotki! Stosuj tylko substancje przebadane klinicznie, o udowodnionym działaniu, bezpieczne dla dziecka. Zdecydowanie unikaj substancji, co do których istnieje jakiekolwiek podejrzenie działania teratogennego.


2. Stosuj leki i suplementy tylko w razie konieczności i wyłącznie po konsultacji z lekarzem.


3. Leki stosuj w możliwie małych dawkach i w jak najkrótszym czasie.


4. Jeśli to możliwe, unikaj stosowania leków w I trymestrze ciąży.


5. Przed zażyciem leku zawsze skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Nie stosuj leków i suplementów diety na własną rękę.


6. W razie jakichkolwiek wątpliwości, zapytaj swojego lekarza. Wiedza na temat leków stosowanych w ciąży jest wciąż ograniczona.


7. Pamiętaj, że nie w każdym trymestrze ciąży można stosować te same substancje lecznicze.


8. Przyjmuj substancje zalecane w ciąży (kwas foliowy, witamina D, jod, kwasy DHA).


9. Zachowaj ostrożność przy stosowaniu preparatów naturalnych zawierających zioła - w większości nie są one zalecane podczas ciąży.


10. Nie unikaj leków za wszelką cenę - nierzadko sama choroba jest większym zagrożeniem dla dziecka niż racjonalne leczenie.


Odpowiednio dobrane i właściwie stosowane leki w ciąży mogą mieć korzystny wpływ na zdrowie mamy, pozostając przy tym bezpieczne dla dziecka.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2 Post
bottom of page