top of page
  • Zdjęcie autoraMarta Rezler

Czy w ciąży można pić kawę?

Kawa jest codziennym rytuałem, z którego wiele mam nie chce rezygnować, stąd też często pojawia się z ich strony pytanie o to, czy mogą rozpocząć dzień smacznym cappuccino czy espresso.

Lekarze są zgodni co do tego, że kawa w ciąży jest dozwolona, ale w niewielkich ilościach. Jest to związane z zawartością kofeiny. Za bezpieczną dobową dawkę kofeiny w przypadku kobiet ciężarnych eksperci uznali 200-300 mg (co odpowiada 2-3 małym filiżankom kawy). Należy jednak pamiętać, że kofeinę zawierają też inne produkty. Występuje ona naturalnie nie tylko w kawie, ale też w herbacie oraz w mniejszych ilościach w kakao i czekoladzie. Zawierają ją również napoje energetyzujące, niektóre napoje gazowane typu cola oraz suplementy diety. Kofeina dodawana jest też czasem do leków np. z grupy przeciwbólowych.


A dlaczego nadmiar kofeiny w ciąży może być szkodliwy? Kofeina łatwo wchłania się w organizmie i przenika przez łożysko do płynu owodniowego. Dla rozwijającego się dziecka nie jest to substancja obojętna. Jego narządy m.in. wątroba, nie są w pełni wykształcone i nie potrafią prawidłowo poradzić sobie z jej rozkładem. Dlatego czas metabolizmu kofeiny w organizmie dziecka znacznie się wydłuża i wynosi średnio aż 150 godzin (!). Dla porównania u osoby dorosłej jest to ok. 4 godzin. Wydłużony metabolizm stwarza zagrożenie dla rozwoju dziecka. Zakłócony przepływ krwi w łożysku utrudnia transport substancji odżywczych od matki do dziecka i może przyczynić się do zmniejszonej masy urodzeniowej. Wysokie dzienne spożycie kofeiny, przekraczające 300 mg na dobę, zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu i poronienia.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2 Post
bottom of page